Godziny otwarcia – pn-pt: 8:00 – 16:00

Uzyskaj pomoc 502 020 259 (info/przyjęcia), 504 112 030  (info/przyjęcia), (22) 674 74 42 (info)

How can we help you?

Zadzwoń
502020259

 > Dom opieki aktualności  > Wielkanoc 2022 w Domu Opieki Oliwska

Wielkanoc 2022 w Domu Opieki Oliwska

Spotkanie Wielkanocne Pensjonariuszy w Domu Opieki Oliwska

Spotkanie Wielkanocne Pensjonariuszy w Domu Opieki Oliwska to zawsze uroczyste wydarzenie. Celebrował je kapelan Fundacji Pomoc Potrzebującym, ksiądz Paweł.  Na początku została odczytana Męka Pańska z Ewangelii świętego Jana. Po tym nastąpiło uroczyste poświęcenie pokarmów. Pensjonariusze także zostali pokropieni woda święconą. W pięknie przystrojonych koszykach tradycyjnie znalazły się baranki wielkanocne oraz pokarmy.

Co symbolizuje przyniesiony do poświęcenia koszyczek wielkanocny? (za: Deon.pl)

1. Jajka – symbol życia, które się odradza, ale także Zmartwychwstania Chrystusa. Jajka najczęściej barwi się różnymi kolorami lub ozdabia specjalnymi wzorami (pisanki). Dla ozdoby można dodać także kolorowe wydmuszki.

2. Chleb – symbol, który wiąże się z ciałem Chrystusa i wydarzeniami Wielkiego Czwartku oraz Ostatniej Wieczerzy. Chleb jest podstawowym posiłkiem, modlimy się o niego w modlitwie „Ojcze Nasz” i prosimy, by nigdy go nie zabrakło.

3. Baranek – oznacza Chrystusa prowadzonego na rzeź, umierającego za człowieka, a następnie zmartwychwstałego i triumfującego. Baranka wykonuje się masła, z ciasta lub z cukru. Najczęściej zawiera także chorągiewkę z napisem Alleluja – okrzykiem radości wychwalającym Boga.

4. Sól – symbolizuje ochronę przed zepsuciem, ale także obronę przed wszelkim złem i działaniem diabła. Chrystus mówił o swoich uczniach, że są „solą ziemi”. Jej znaczenie nawiązuje także do więzi między Bogiem a jego ludem.

5. Mięso i wędliny – są symbolem witalności, zdrowia i dostatku. Są także pamiątką baranka paschalnego i wieczerzy, którą Jezus zjadł z apostołami przed swoją męką i śmiercią.

6. ( opcjonalnie ) Chrzan – oznacza ludzką krzepę, fizyczną siłę i zdrowie, wzmacnia właściwości pozostałych potraw.

7. Ciasto – najlepiej, gdy jest zrobione przez nas, nie kupione w sklepie. Symbolizuje ludzkie umiejętności, kunszt wykonania i zdolności. Jest także oznaką słodyczy, która następuje po dniach postu i wyrzeczenia.

8. ( opcjonalnie ) Ser – pokazuje związek między człowiekiem a przyrodą. Nawiązuje do dziękczynienia za pokarm otrzymany od zwierząt i szacunku wobec nich.

9. Pieprz – przypomina o gorzkich ziołach, które Izraelici jedli na pamiątkę swojego pobytu w Egipcie.

10. Woda – spotykana czasem jako symbol odrodzenia i chrztu, który obmywa nas z grzechu.

Po poświęceniu pokarmów Zarząd Fundacji i Kierownictwo oraz ksiądz i nasz lekarz symbolicznie dzielili się z Pensjonariuszami jajkiem. Nie zabrakło stosownych pieśni religijnych wspólnie śpiewanych podczas całej uroczystości. Były też życzenia od Zarządu i tradycyjne błogosławieństwo kapelana.

Zajączek dla Pensjonariuszy Domu Opieki Oliwska

A na koniec tradycyjnie, jak co roku, do wszystkich pensjonariuszy Domu Opieki Oliwska przyszedł słodki zajączek 🙂 Atmosfera tegorocznej Wielkanocy była i podniosła i radosna, tak że Pensjonariusze Domu opieki Oliwska długo jeszcze w tych nastrojach pozostali w auli konferencyjnej i nikt nie chciał wychodzić 🙂

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania wielkanocnego w Domu Opieki Oliwska:

 

a

Copyrights 2019 © Qode Interactive
All Rights Reserved. Powered by Visomedia.pl