Godziny otwarcia – pn-pt: 8:00 – 16:00

Uzyskaj pomoc 502 020 259 (info/przyjęcia), 504 112 030  (info/przyjęcia), (22) 674 74 42 (info)

How can we help you?

Zadzwoń
502020259

 > Dom opieki aktualności  > Terapia zajęciowa dla Seniorów
Terapia zajęciowa dla Seniorów

Terapia zajęciowa dla Seniorów

Terapia zajęciowa dla Seniorów

Pomaga osobom starszym odgrywać lepszą rolę w życiu społecznym, zawodowym i codziennym. Obejmuje różne rodzaje działań, zwykle artystycznych i fizycznych. Rodzaj warsztatu dobierany jest indywidualnie w zależności od stopnia dysfunkcji. Terapia zajęciowa dla Seniorów ma wiele korzyści m.in.:

  • zwiększenie niezależności (na przykład skuteczniej wykonywać codzienne czynności, takie jak higiena osobista, ubieranie się, gotowanie itp.);
  • poprawa kondycji fizycznej (w tym poprawa siły fizycznej i koordynacji);
  • złagodzenie napięć nerwowych;
  • rozwój zainteresowań i pasji;
  • poprawa umiejętności interpersonalnych.

Formy zajęć prowadzonych dla Seniorów

Forma zajęć prowadzonych w placówkach pielęgniarskich może przybierać różne formy. Zapewniają to wykwalifikowani pracownicy, czyli terapeuci zajęciowi i eksperci rehabilitacji. To właśnie te osoby wybierają najbardziej potrzebne i pożądane zajęcia w oparciu o indywidualne potrzeby Seniorów. Najczęstszym zabiegiem jest: rehabilitacja ruchowa – głównie dla osób cierpiących na udary związane z całkowitym lub częściowym porażeniem oraz osób źle się czujących. Większość domów opieki, które zapewniają całodobową opiekę lub opiekę dzienną dla osób starszych, posiada w pełni wyposażoną salę gimnastyczną. Jeśli jednak stan zdrowia osób starszych nie pozwala na choćby częściową adaptację grupy, placówki te mogą również świadczyć usługi rehabilitacji przy łóżku pacjenta.

Formy rehabilitacji obejmują tzw. terapię ruchową, która jest najczęściej stosowana jako ćwiczenia poranne. Między innymi popularnym zabiegiem jest wszelka praca fizyczna, która nie tylko poprawia umiejętności manualne, ale także poprawia ukrwienie i unerwienie kończyn. Należą do nich: tkactwo, malowanie, wiklina. Ponadto typowe prace ręczne (np. wycinanie z papieru, malowanie) mają również działanie terapeutyczne.

Nieco inne są kategorie wpływające na wyobraźnię i uczucia osób starszych: terapia bibliograficzna, muzykoterapia, terapia poetycka czy terapia teatralna. Latem i wiosną, w oparciu o kontakt z naturą i pięknym otoczeniem, stosuje się terapię zewnętrzną, zwaną anestezjoterapią. Istnieje również terapia tańcem i ludoterapia. Obie są związane z rozrywką i tańcem, a jednocześnie inspirują do wspólnych działań. Działania relaksacyjne mają na celu rozluźnienie i złagodzenie napięcia mięśniowego i psychofizjologicznego.

Korzyści terapii zajęciowych

Efekty terapii zajęciowej są czasami oszałamiające. Osoby starsze lub w zaawansowanych stadiach choroby zaczynają na nowo żyć i usamodzielniać się (osoby po udarze lub innej chorobie powodującej problemy z poruszaniem się muszą na nowo nauczyć się podstawowych czynności dnia codziennego, takich jak samodzielne ubieranie się). Terapia zajęciowa zachęca osoby starsze do wysiłku, na przykład chodząc, aby przywrócić dobre zdolności motoryczne i zdrowie fizyczne. Jednak najważniejszą kwestią jest komfort psychiczny – osoby starsze mogą codziennie cieszyć się szczęściem, dalej wzbogacać swoje pasje, dzielić się doświadczeniami z innymi mieszkańcami. Współpracując z kompetentnymi ludźmi, mieszkańcy mogą poznać nowe zainteresowania, rozwinąć nowe pasje, porzucić poczucie „upływającego czasu między palcami”.

Dom Opieki Oliwska nie tylko zapewnia stałą pomoc osobom starszym w ich codziennym życiu, ale także tworzy niezależną przestrzeń dla każdego z jego mieszkańców. To bardzo ważne – stworzyć miejsce, w którym starsi ludzie czują się najbardziej akceptowani i potrzebni. Terapia zajęciowa w naszym ośrodku pomaga zwiększyć pewność siebie i budować wewnętrzną wartość. To wszystko jest niezbędne dla dobrego samopoczucia naszych Seniorów.

a

Copyrights 2019 © Qode Interactive
All Rights Reserved. Powered by Visomedia.pl