Godziny otwarcia – pn-pt: 8:00 – 16:00

Uzyskaj pomoc 502 020 259 (info/przyjęcia), 504 112 030  (info/przyjęcia), (22) 674 74 42 (info)

How can we help you?

Zadzwoń
502020259

 > Dom opieki  > Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora

Jak wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora

Wybór domu opieki dla seniora nie należy do najprostszych decyzji w życiu. Często, w zależności od sytuacji, należy ją podjąć szybko, co również utrudnia dokonanie właściwego wyboru. Aby rodzina mogła czuć się komfortowo, bezpiecznie i była odpowiednio zadbana, odpowiadamy, jak wybrać odpowiedni dom opieki dla seniora.

Dla kogo przeznaczony jest dom opieki seniora

Decyzją o rozważeniu skorzystania z wybranych ośrodków zajmujących się pielęgnacją osób starszych powinni się zainteresować te osoby, które mają poważne choroby oraz zaburzenia zachowania. Agresywność, lęki, nadmierne pobudzenie, nietrzymanie moczu czy stolca oraz różne inne stopnie dysfunkcji kwalifikują osobę starszą do skorzystania z pomocy osób wyspecjalizowanych. Istnieją również przyczyny obiektywne – na przykład brak opiekunów lub osoby, które nie mogą zapewnić opieki z powodu własnej choroby lub niepełnosprawności.

Kiedy zdecydować się na profesjonalną pomoc?

Najlepiej, kiedy nie mamy po prostu innej możliwości. Im dłużej chory w podeszłym wieku przebywa w domu pod czułą opieką bliskich, tym lepiej dla niego. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W miarę możliwości należy uzyskać uprzednią zgodę pacjenta (o ile potrafi świadomie wyrazić zgodę) w celu umieszczenia go w placówce opieki długoterminowej.

Jaką instytucję wybrać?

Forma opieki ma tu mniejsze znaczenie – w zależności od dostępności i możliwości finansowych lokalu można rozważyć domy starców, ośrodki opiekuńczo-lecznicze czy placówki pielęgnacyjno-opiekuńcze. Każda z tych instytucji działa na nieco innych zasadach. Jednak kryteria wyboru, którymi powinniśmy się kierować, są podobne.

Zanim podejmiemy decyzję i umieścimy ukochaną osobę w wybranym domu opieki lub placówce pielęgnacyjno-leczniczej, powinna odbyć się w tym miejscu przynajmniej krótka wizyta. Zwróć uwagę na zupełnie podstawowe sprawy, takie jak czystość czy zapach pomieszczenia, a także skonsultować się z innymi pensjonariuszami czy opiniami członków rodziny. W rzeczywistości estetyka i infrastruktura, a mianowicie wygląd budynku, kolor ścian i obecność ogrodu nie są bardzo ważne. Najważniejsze jest to, kto właściwie codziennie będzie opiekował się Twoimi bliskimi.

Na co zwrócić uwagę?

W domu opieki bardzo ważne jest, jak zorganizowany jest typowy dzień opiekuńczy. Należy sprawdzić, czy dany ośrodek zapewnia odpowiednią aktywność fizyczną w ciągu dnia, np. w formie terapii zajęciowej. Sprawdźmy, czy stosuje się psychoterapię i czy pacjenci mogą polegać na własnych potrzebach duchowych. Im więcej takich inicjatyw w domach opieki, tym lepiej. Zapytajmy również o możliwość wizyt, ich częstotliwość i czas trwania.

Drugą ważną kwestią są umiejętności personelu w zakresie higieny snu. Obejmuje to ocenę możliwych przyczyn zaburzeń snu u osób starszych, takich jak ból, leki, mała aktywność fizyczna w ciągu dnia, hałas czy niedostateczna temperatura otoczenia. Zapytajmy publicznie, czy ośrodek stosuje środki nasenne oraz w jakich okolicznościach.

Niedożywienie to jeden z najbardziej podstawowych i często pomijanych problemów zdrowotnych osób starszych. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze domu opieki poznajmy sposób odżywiania oraz opinie jakości posiłków oraz wody w danym ośrodku.

Nie ma wątpliwości, że prywatne domy opieki zazwyczaj oferują lepsze usługi. Dom Pomocy Społecznej Oliwska nie tylko zapewnia stałą pomoc osobom starszym, ale także tworzy niezależną przestrzeń dla każdego mieszkańca. Jest to niezmiernie ważne, aby zapewnić miejsce, w którym starsi ludzie poczują się bardziej akceptowani i potrzebni. Terapie zajęciowe w Domu Pomocy Społecznej Oliwska pomagają wzmocnić pewność siebie i budować wewnętrzną wartość i są niezbędne dla szczęścia osób starszych. Wszystkie wspomniane udogodnienia są organizowane pod czujnym okiem profesjonalistów.

a

Copyrights 2019 © Qode Interactive
All Rights Reserved. Powered by Visomedia.pl